Címlap Célok-Toborzó Szervezet Alapszabály Patikák Képzés Szövetség Kapcsolódó oldalak Levél küldés |
||
Hogyan dolgozunk 2006. január 1-től, változások új szabályok. | ||
Minimálbér: 2006. január 1-től a minimálbér 62500 forint. A szociális partnerek (Érdekegyeztető Tanács) hosszútávú megegyezést kötöttek, így a 2007-es és 2008-as minimálbért 65500 és 69000 forintban állapították meg. A középfokú végzettségűeknek járó magasabb minimálbér csak július 1-től lesz érvényben, a két évnél kevesebb gyakorlati idővel rendelkezők a minimálbér 105, míg a nagyobb gyakorlattal rendelkezők 110 százalékát kapják. Dolgozhatnak a kismamák: A kismamák a GYES mellett akár napi nyolc órás munkát is vállalhatnak január 1-től, munkajogi védettségük a GYES igénybevételének idején végig fennmarad.
Munkaügyi ellenőrzés: Év elejétől a munkaügyi bírságok szigorodnak és mértékük a jogszabály-sértés súlyosságának függvénye lesz. Eddig a munkaügyi ellenőrzésekről szóló törvény nem tett különbséget a jogszabálysértések között; ugyanakkora bírságot kapott az a munkáltató, aki véletlenül kihagyott a munkaszerződésből egy-két dolgot, és az aki például munkaszerződés nélkül foglalkoztatott. A bírságok eddig 50ezertől 6 millió forintig terjedtek, mostantól a minimum 30ezerre csökken, de a súlyosabb vétségeket többszörösen elkövetőknek 20 millió forintos bírságot is kiszabhatnak a munkaügyi felügyelők. Béren kívüli juttatások: A természetbeni étkezés adómentes értékhatára 2006-ban-meleg étel esetén havonta 9000 forint,hidegétel vásárlásra jogosító utalvány adómentes értékhatára havi 4500 forint. Sok cég úgy oldja meg a dolgozói étkeztetését, hogy feltöltő chip-kártyát biztosít számukra, és azokat különböző étel –ital automatában tudják használni. 2006-ban erre a juttatásra is kiterjed az adómentesség. A vidékről bejáró dolgozók költségtérítése: A munkáltatók gyakran félreértenek egy kormányrendeletet (78/93V. 12.), amely kötelezően előírja számukra, hogy a vidékről bejáró dolgozóiknak kötelesek kifizetni a bérlet 80 vagy 86 százalékát, ám azt semmi sem tiltja, hogy a bérlet árának száz százalékát fizessék ki.
Adózás: Új elem a személyi jövedelemadó törvényben a helyi bérlet, mely 2006-tól értékhatártól függetlenül adómentesen adható. A dolgozóknak januárban kell átadni a bérletet ahhoz, hogy az adómentességet érvényesíteni tudják, ugyanis a természetbeni juttatásoknál a jövedelemszerzés az átadás időpontja. A személygépkocsi normaköltségre-azaz arra az esetre, ha a saját gépkocsit hivatali célra használja a dolgozó-eddig kilométerenként három forintot lehetett elszámolni bizonylatok nélkül. Ebben az évben ez az összeg kilenc forintra változik. A napidíj régóta változatlan 110 forintos összege pedig 2006. január elsejétől 500 forintra emelkedik.
Üdülési támogatás: már SMS-ben is! Már sms-ben is jelentkezhetnek a rászorulók (havi bruttó együttes jövedelem-munkabér, GYS, GYES, GYET, ápolási díj munkanélküli ellátás- nem haladja meg a 85. 000 Ft-t) a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány szociális üdülési támogatására. Az alapítvány munkatársai a 06-30-303-0303 telefonszámon fogadják a pályázati jelentkezéseket, ezt követően felveszik a kapcsolatot az igénylővel, regisztrálják és segítséget nyújtanak a pályázati adatlap kitöltésében. Amennyiben a pályázó 5-10ezer forint önrész befizetését vállalja, akkor az alapítvány 30-35 ezer forinttal támogatja és így negyvenezer forint üdülési csekket biztosít. A pályázatok benyújtási határideje: 2006. április 30. Részletes információ olvasható a www.udulesicsekk.hu oldalon,érdeklődni lehet az 1-248-2150-s telefonszámon.
Csuka Ferenc [2006. február 27.] |
||
^^^ |